Ülkemizde binlerce insan ofis adını verdiğimiz çalışma alanlarında masa başı işlerde her gün saatlerini geçirmektedir. Geçen bu saatlerde bir süre sonra sıkılmak çalışanların elinde değildir. İnsan psikolojisi kısa bir süre sonra değişiklik ve yenilenme istemektedir. Bu değişiklik ve yenilenme sonucunda insanın kendini daha mutlu hissettiği bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçektir.

Ülkemizde işletme sahipleri özel sektörlerde hizmet verdikleri takdirde bu değişikliklere karşı daha hassas davranmaktadır. Devlet dairesi olarak tanımladığımız ofisler ofislerde yapılacak değişikliklere karşı bir adım geride dursa da özel sektör işletmeleri neredeyse birkaç senede bir ofislerini baştan aşağı yenilemeye çalışmaktadır. Özel sektörde işletme sahibi olmak kâr amacı güden bir kuruluşa sahip olunduğundan işletmede çalışanların performanslarının önemi oldukça büyüktür. Çalışanların performansını bu tarz değişikliklerle artırmak ise günümüzde oldukça kolaydır.

İşletme sahipleri ofislerinde değişiklik yapmak istediğinde yapması gereken ofis eşyalarını değiştirmek değil ofisin düzenini değiştirmektir. Ofisin düzeni konusunda profesyonel destek sağlayacak ekipler ofis bölme sistemleri konusundaki yetkili ekiplerdir. Ofis bölme sistemleri konusunda tecrübeli olan ekipler işletme sahiplerine ofislerinde yapacak değişikliklerle ilgili değişik ve verimli fikirler ortaya sürer. Ofisin en verimli şekilde kullanılması için bölme duvar işlemi de dâhil olmak üzere birçok işlem kullanan bu ekipler ofiste çalışanların adeta yeni bir ofis hissine kapılmasını sağlar. Hatta bu değişiklikler o kadar etkilidir ki ofisteki eşyalar tamamen aynı kalsa dahi yerlerinin ve düzeninin değişmesi ofiste yeni bir hava yaratır.

                Ofis bölme işleminde kullanılan bir diğer yöntem de cam ya da panel bölme işlemidir. Bu işlem ile ofiste büyük masalar verimli kişisel çalışma alanlarına paylaştırılır. Cam bölme ya da panel bölme işleminin maliyet açısından da işletme sahiplerinin yüzünü güldürmesi, tercih edilmesinde en büyük etmenlerden biridir.