Ofis bölme sistemleri, ofisleri sistematik bir şekilde ayırmayı amaçlayan ve bunu çeşitli paravanlar yardımıyla sağlayan özel yapı uygulamalarıdır. Bu uygulamaların günümüz koşullarında oldukça estetik bir görünüm sağladığı aşikârdır. Özellikle yapı sektöründe estetiğe verilen önemin giderek artmasıyla beraber ofis bölme sistemlerine olan ilgi ve alaka da giderek artmaya başlamıştır. Şirketler, artık fiziksel alanlarını bu tür sistemler yardımıyla ayrıştırma yoluna başvurmaktadırlar. Estetik açıdan güzel bir görünüm sunan ofis bölme sistemleri, aynı zamanda daha modern bir ışık da yansıtmaktadır. Modernlik kavramı, zaten iş dünyasında daima önem arz etmiştir ve bundan sonra da etmeye devam edecektir. Bu tip sistemlerin modernliğin ışığında gelişiyor olması, iş dünyasında etkin olmalarının altında önemli bir sebeptir.

Ofis bölme sistemleri, farklı sistematik yapı özelliklerine sahiptirler. Kullanılan malzemeden kullanım alanına kadar birçok özel unsurun etkin olduğu ofis bölme sistemlerinde marjinal bir görüntü elde etmek son derece önemlidir. Bunun bilincinde olan üreticiler, farklı ofis bölme uygulamalarını bizlere tanıtmaktadırlar. Bu sistemlerden biri olarak bilinen cam bölme sistemleri hem estetik; hem de marjinal bir görüntü yakalamak isteyen oluşumların ilk başvurduğu uygulamalar arasında yer alır. Cam bölme sistemleri, faal iş dünyasında son derece popüler bir niteliğe sahiptir. Cam kaplama ya da cam görünümlü farklı sistemlerin kullanıldığı bu tip bölme sistemleri, artık farklı alanların dizaynında da kullanılmaktadır. Yani sadece iş yaşantısında değil günlük yaşamda da cam bölme sistemleriyle sık sık karşılaşmak mümkündür.

Cam bölme sistemleri gibi marjinal bir hava yakalama adına önem taşıyan bir diğer ofis bölme uygulaması da panel bölme sistemleridir. Paneller aracılığı ile alan ayrıştırmasına yarayan panel bölme sistemleri, faal iş yaşantısının vazgeçilmezlerinden biri olarak kabul edilmektedir. En eski ofis bölme tiplerinden biri olarak kabul edilen panel bölme uygulamaları, yenilenen yüzüyle kullanıcıların karşısına çıkmaktadır.

Ofis bölme araçları, bölme duvar özelliği sayesinde çeşitli alanların daha ergonomik şekilde kullanımına uygun zemin hazırlamaktadır. Daha geniş ve daha faal bir iş alanı sağlayan bölme duvar sistemleri, iş performansı artışı açısından da son derece çözümleyicidir. Bölme duvar sistemleriyle beraber iş ilişkilerinin ve iş yerindeki etkileşimlerin daha profesyonel hale geldiği görülmüştür. Bu da şirketlerin bölme duvar uygulamalarına daha fazla önem duymasını beraberinde getirmiştir.